Żałoba

Żałoba jest czasem ogromnego żalu i opłakiwania kogoś, kto odszedł na zawsze, kogoś nam bliskiego. Nic ani nikt nie jest nas w stanie odpowiednio przygotować na śmierć ukochanej osoby. Nikt też nie jest w stanie odczuwać naszej rozpaczy w ten sam sposób. Proces żałoby jest indywidualnym procesem i każdy z nas ma prawo przechodzić przez ten proces tak, jak sam go rozumie i odczuwa, we własnym rytmie, w sobie tylko znanej intensywności. Ból towarzyszący poczuciu utraty jest zjawiskiem występujacym w procesie żałoby naturalnie. Niejedokrotnie też, przewlekła rozpacz ma bezpośredni wpływ na naszą zdolność radzenia sobie z wydawałoby się, prostymi do tej pory sytuacjami w życiu. Dodatkowo jeszcze możemy zauważyć, że nasz żal zmienia negatywnie jakość naszych relacji z osobami nam bliskimi, które cały czas żyją. Złość, depresja – to tylko niektóre z faz towarzyszących procesowi żałoby, ale jakże istotnie wpływających na jakość życia nas samych i naszych bliskich.

Counsellor – psychoterapeuta, może nam pomóc w zidentyfikowaniu poszczególnych faz żałoby, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć i zaakceptować to, co do tej pory było dla nas całkowicie obcym doświadczeniem. Poprzez pełne szacunku i delikatności interwencje, terapeuta pomaga nam przejść przez proces żałoby i zaadaptować się w nowej jakości życia, w rzeczywistości już bez ukochanej osoby. Dynamika terapii dostosowana jest do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. W procesie terapeutycznym mogą być wykorzystane techniki pomagające w zarządzaniu naszą emocjonalnością i w budowaniu naszej samoświadomości.

Nadmienić należy, że źródła żałoby oraz proces jej przechodzenia, nie muszą być związane tylko ze śmiercią bliskiej osoby. Doświadczamy żałoby również z powodu rozpadu związku, długoterminowej rozłaki, utraty zdrowia, straty pracy, niepowodzenia w biznesie, czy nawet zmiany miejsca zamieszkania. Nie sposób nie pochylić się również nad bólem tych osób, które utraciły wiernego przyjaciela w postaci na przykład psa, czy innego zwierzęcia.

Staramy się przejść przez proces żałoby ze zrozumieniem i z szacunkiem dla doświadczanego przez nas bólu. Odnajdujemy i nazywamy emocje i uczucia. Szukamy akceptacji dla tego co się wydarzyło, współczucia i akceptacji dla nas samych po to, żeby dać sobie szansę na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

Polski Terapeuta w Dublinie

Skontaktuj się ze mną poprzez wypełnienie formularza bądź telefonicznie

Wypełnij formularz