Kolejne objawy wskazują na to, że nasze nadużywanie alkoholu nie dotyczy już tylko nas samych, ale ma wpływ na jakość życia naszych bliskich. Nasza rodzina i przyjaciele coraz częściej komentują nasze zachowania podczas picia i konsekwencje po piciu, częściowo wyrażając troskę, a częściowo tylko dezaprobatę. Zaczynamy zaniedbywać nasze codzienne obowiązki i normalne aktywności życiowe (dzieci, praca, szkoła). Na skutek naszego nawyku picia zaczynają się utrudniać nasze relacje z innymi ludźmi, co prowadzić może do zerwania niektórych długoletnich nawet więzi i znajomości.
Alkoholizm zawiera w sobie wszystkie powyższe objawy, ale o tyle jest poważniejszy, że dodatkowo charakteryzuje się faktyczną zależnością fizyczną od alkoholu.
Pomoc psychologiczna może być pomocna w opanowaniu wyzwań, które niesie z sobą nadużywanie alkoholu. Ponieważ alkoholizm jest chorobą przewlekłą, której przez całe życie towarzyszy uzależnienie od alkoholu i pokusa jego spożycia, terapia koncentruje się na pomocy w opanowaniu tych popędów i niepoddawaniu się sile uzależnienia.
Psychoterapeuta pracuje z klientem, żeby pomóc mu w ograniczeniu lub w całkowitym zaprzestaniu picia alkoholu, w zależności od indywidualnych decyzji i ustalonych celów terapii.
Terapia może zawierać w sobie model poznawczo – behawioralny (CBT), czyli taki, który działa na zmianę naszego zachowania poprzez zmianę myślenia i nastawienia do alkoholu. Bardzo często nadużywanie alkoholu powiązane jest z trudnościami emocjonalnymi lub uwarunkowaniami psychicznymi, i jeżeli takowe występują, to będą one z terapeutą przedyskutowanę. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli będziemy na to gotowi.
Koniecznie należy odnotować, że counselling i psychoterapia ma swoje zastosowanie wobec osób przewlekle chorych na alkoholizm, ale skierowana jest do tych, którzy już przeszli przez proces leczenia odwykowego i nie są obecnie aktywnie pijący.