Stres jest normalną fizyczną reakcją na realne, lub wyimaginowane zewnętrzne zagrożenie. Jeżeli nagle znaleźliśmy się w stanie ogromnego stresu, doświadczamy automatycznej i raptownej reakcji organizmu, którą można w skrócie opisać jako fight-flight-or-freeze, czyli walcz-uciekaj-albo-zastygnij. 

Możemy powiedzieć, że do pewnego poziomu stres jest nam potrzebny. Reagujemy na stres fiozjologicznie, uwalniając takie hormony jak kortyzol i adrenalina, które z kolei pomagają nam zwiększyć poziom naszej koncentracji, dynamiczności i gotowości do podjęcia kolejnego wyzwania.

Na jakimś etapie naszego życia możemy zauważać jednak, że stres nie jest już naszym sprzymierzeńcem. Często mówimy wtedy, że stres nas przerasta i nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować. Przyczyn takiego stresu upatrujemy nie w nagłym, zewnętrznym zagrożeniu, ale w długofalowym poczuciu zagrożenia psychicznego, które wynika ze posobu w jaki umysł postrzega naszą sytuację. Źrodłem mogą być problemy w pracy, szkole, kłopoty rodzinne, trudności finansowe, choroba.  Działanie stresu długoterminowego, zwanego również stresem chronicznym, może mieć zauważalnie negatywny wpływ na nasze życie. Powoduje ogólne osłabienie organizmu, kłopoty z koncentracją, trudności z zasypianiem, trudności w wykonywaniu bardziej skomplikowanych czynności, upośledza kontakty z innymi ludźmi.

Wielu spośród klientów decydujących się na spotkanie z psychoterapeutą prowadzi bardzo intensywny i wymagający tryb życia, który skutkuje wysokim poziomem stresu. W czasie sesji terapeutycznej counsellor – psychoterapeuta stara się wraz z klientem zidentyfikować źródła stresu i jego symptomy oraz omówić sposoby efektywnego zarządzania stresem w przyszłości. Terapeuta pomaga klientowi w przywróceniu lub w wykreowaniu równowagi w życiu tak,  aby oddziaływanie stresu przestało być szkodliwe. Używając jednej konkretnej, czy też kilku terapii i technik, klient uczy się nowego spojrzenia na zagadnienie stresu w swoim życiu. Counsellor – psychoterapeuta asystuje swojemu klientowi w opracowaniu i zastosowaniu nowych zachowań wobec sytuacji, które mogą nastąpić w przyszłości.